top of page

MEDİTASYON

Güncelleme tarihi: 21 Ağu 2019

Meditasyon insanın ruhsal bedensel ve zihinsel olarak rahatlamak ve gelişmek için kendisiyle başbaşa kalarak yaptığı bir öz iyileştirme tekniğidir. Bu şifalandırma tekniğinin yararları dünyadaki birçok saygın bilimsel kurumlarca kanıtlanmıştır.

MEDİTASYON NASIL YAPILIR?- Meditasyon bir öz iyileştirme tekniği olduğu için yapan kişi sayısı kadar farklı teknik söylemek mümkündür. Örneğin yazı yazarak, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, bir köşeye çekilip uzanarak, yürüyüş yaparak, egzersiz yaparak, dua ederek de yapabilirsiniz.

- Meditasyonu her an her yerde yapabilirsiniz (Otobüste, metroda spor salonunda..)Ancak bunu standardize etmek isterseniz;

- Rahat edebileceğiniz bir yere geçin.

- Bir sandalyede veya yerde bağdaş kurup oturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta omuriliğinizin dik durduğundan emin olmanız. Dik durabilmek için başınızı bulutlara değdiğini hayal edebilirsiniz

- Eller salık ve rahat olabilir.

- Gözler açık yada kapalı olabilir. Ancak yeni başlayanların kapaması daha iyi olur. Böylelikle dikkat dağıtıcı unsurları görmez ve daha iyi konsantre olursunuz.

- Burundan derin nefes alıp ağızdan sakince verin.

- Zihninizi boşaltın. Kendinizi olmak istediğiniz, size huzur verecek yerde hayal edin, tamamen anın tadını çıkararak istediğiniz doğrultuda hayal kurabilirsiniz. Eğer bu sırada zihniniz dağılır, odaklanma problemi yaşarsanız nefes alış verişinize odaklanarak meditasyona devam edebilirsiniz.

- 5-10 dakika sonra kendinizi yavaş yavaş çevreye adapte ederek gözlerinizi açabilirsiniz.

Sabahları yapılan meditasyon güne daha zinde ve enerjik başlamanız açısından oldukça önemlidir.MEDİTASYONUN FAYDALARI NELERDİR?


-Stresi azaltır.

-Kaygı ve endişeyi azaltır.

-Öz farkındalığı geliştirir, özgüveni yükseltir.

-Odaklanmayı artırarak konsantrasyonu güçlendirir.

-Hafızayı güçlendirir

-Sezgileri uyandırarak üretkenliği artırır.

-Yüksek tansiyonu düşürür.

-Uyku kalitesinin artmasını sağlar.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Fiziksel, zihinsel ve duygusal detoks sağlar.

-Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamada yardımcı olur.

-Mutluluk halini artırır.

-Hücresel yenileme sürecini hızlandırarak yaşlanmayı geciktirir.

-Ağrıların azalmasına yardımcı olur.

-Yorgunluğu giderir.

Düzenli yapılan meditasyon tüm gece uyumaktan daha fazla psikolojik dinlenme sağlar. Gün geçtikçe enerjinizin, zindeliğinizin ve yaratıcılığınızın arttığını stresinizin, kaygınızın ve ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page