top of page

Spora başlamadan önce yapılması gerekenler ?

Güncelleme tarihi: 8 Ağu 2023

Spora başlamadan önce ilk yapmamız gereken yapacağımız spor türüne göre engelleyici bir sağlık problemimiz olup olmadığını kontrol etmektir.

Kontroller sonrası sağlık durumuna göre bir antrenman hazırlanması gerekir.

Antrenman hazırlandıktan sonra ise sıra başlamadan önce yapmamız gerekenlere geliyor. Bu konuda ilk olarak ısınma hareketlerinden bahsedebiliriz. Ortalama 10 dakikalık bir ısınma hemen her spordan önce mutlaka yapılmalıdır.

Isınma hareketlerinin yapılmaması ise birçok sakatlık riskine yol açabilir.


 • Sağlık durumunuzu öğrenin: Herhangi bir sağlık sorunu varsa özellikle kalp, solunum veya kas-iskelet sistemi ile ilgili sorunlar varsa doktorunuza danışmanız önemlidir. Bu sayede egzersiz yapmanın sizin için güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Daha doğrusu sizin için doğru egzersize karar verebilirsiniz.

 • Hedeflerinizi belirleyin: Spora başlamadan önce hedeflerinizi belirlemek motivasyonunuzu artıracaktır. Çünkü spor demek devamlılık ve düzen demektir. 3 gün yoğun bir program uygulayıp 2 hafta boş geçirmek spor değildir. Düzen ve devamlılık için motivasyon gerekir. Motivasyon için de HEDEF ;)

 • Antrenman programınızı planlayın: Spor yapmaya başlamadan önce bir antrenman programı hazırlamak egzersizlerinizi düzenli bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Programınızı hedeflerinize ve yaşam tarzınıza uygun olarak planlayabilirsiniz

 • Isınma ve soğuma egzersizleri : Herhangi bir spor dalında yapacağınız antrenman öncesinde ısınma egzersizleri yapmak kaslarınızı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca antrenman sonrasında yapacağınız soğuma egzersizleri kaslarınızı rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Isınmadan SPOR YAPMAK nelere yol açar?


Isınmadan spor yapmak sakatlanma riskinizi artırabilir. Isınma egzersizleri vücudunuzun kaslarını ve eklem hareketliliğini hazırlamak için önemlidir. Bu egzersizler kan dolaşımını hızlandırarak kasların oksijen ve besinlerle beslenmesini sağlar. Ayrıca ısınma egzersizleri kaslarınızı esneterek kas gerginliğini azaltır ve performansınızı artırır. Isınmadan yapılan egzersizler kasları ani bir şekilde çalıştırarak sakatlanma riskinizi artırır.


Spor öncesi ısınma Spor sonrası soğuma

1. Boyun esnetme 1. Yürüyüş

2. Omuz esnetme 2. Esneme hareketleri

3. Kol esnetme 3. Masaj

4. Bel esnetme 4. Düşük yoğunluklu egzersiz

5. Bacak esnetme 5. Soğuk kompres

6. Baldır esnetme

Fitness yaparken nelere dikkat etmeliyiz?


Özellikle spora yeni başlayanlar spor yaparken dikkat edilecek hususlar konusunda bilgili olmalıdır. Temel olarak yapmanız gerekler ise şunlardır.

 • İyi beslenme: Egzersiz yaparken vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almaya özen göstermelisiniz. Protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar gibi besinleri tüketebilirdiniz.

 • Isınma ve soğuma hareketleri: Egzersizlere başlamadan önce yapacağınız ısınma hareketleri ve egzersizleri bitirdikten sonra yapacağınız soğuma hareketleri sakatlanma riskinizi azaltır.

 • Doğru form: Fitness salonunda egzersiz yaparken egzersizleri doğru formda yapmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 • Düzenli egzersiz: Düzenli olarak egzersiz yapmak sağlıklı bir vücut için önemlidir. Fitness salonunda da belirli bir program oluşturarak düzenli olarak egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

 • Uygun ağırlıklar: Fitness yaparken egzersizlerinizi yapacağınız ağırlığı doğru seçmelisiniz. Ağırlık seçimi formunuzu bozmayacak bir ağırlık la çalışmanızı tavsiye ederim.

 • Yeterli su alımı: Egzersiz sırasında vücudunuz terler ve sıvı kaybedersiniz. Bu nedenle fitness yaparken yeterli su alımına özen göstermelisiniz.

 • Dinlenme: Egzersizler sırasında kaslarınız zorlanır ve yıpranır. Bu nedenler dinlenme çok önemlidir unutma kaslar dinlenirken gelişir.

Fitness yaparken bu hususlara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz. Ancak ciddi bir sakatlık veya sağlık sorunu yaşıyorsanız biz ulaşa bilirsiniz.

57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page